Kızlık zarı kaç yaşında oluşur ?

Özellikle kız çocuklarında erken dönemde bacak arasına denk gelen travmalarda ya da kazalarda kızlık zarının bozulup bozulmadığı yıllar sonra sorgulanabilir , bu noktada akla takılan en önemli sorulardan biri de kızlık zarı kaç yaşında oluşur şeklinde olandır, birçok kişi kızlık zarının ergenlik dönemine yakın zamanlarda oluştuğunu düşünür , fakat bu yanlıştır. İnsan organizmasının tepeden tırnağa tüm organlarının ve ona bağlı sistemlerinin gelişimi anne karnında gebeliğin ilk aylarında tamamlanır , bir organın veya anatomik oluşumun gebelikten sonraki dönemlerde ortaya çıkması mümkün değildir, dolayısıyla kızlık zarı doğumsal bir anatomik oluşumdur , sonradan ortaya çıkmaz. Kızlık zarının ortaya çıkış zamanının sorgulanması genellikle kızlık zarı bozulması olup olmadığının araştırılmasının bir parçasıdır, kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 1- 2 santimetre kadar içinde bulunan, vajina iç duvarı ile aynı yapıya sahip bir oluşumdur, ergenlik öncesi dönemde dış genital organlar henüz olgunlaşmadığı için vajina, kızlık zarı ve onları örten labia majör ve minör gibi oluşumlar çok küçüktür, dolayısıyla dıştan gelecek dramatik etkenler direk vajina giriş noktasına denk gelmez ise dış genital organlara kolay kolay zarar vermez. Cinsel gelişimini tamamlamış bir kadında ise dış genital organlar bacak arasındaki diğer oluşumlara göre çok daha büyük ve belirgin olduğu için bacak arasına denk gelen birçok travmatik etken kızlık zarı ve vajinaya zarar verebilir. Bu yazımızda kızlık zarının oluşum zamanı dışında sizden gelen sorular doğrultusunda kızlık zarı nedir , kızlık zarı nasıl oluşur, ilişkiye girmeden kızlık zarı bozulur mu, kızlık zarı doğuştan mıdır , kızlık zarı şekli nasıldır, kızlık zarının bozulma belirtileri nelerdir, kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, istanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatları kaç liradan başlar, ( sitelerde fiyat yazmaz ) istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında istanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır ? gibi konulara da girişler yapıyoruz  ama sizin aklınıza takılan başka sorular varsa hiç çekinme bize telefon açarak her türlü merak ettiğiniz konuyu danışabilirsiniz, bakırköy'deki muayenehanemizin telefonları sürekli açıktır , ama telefon etmek için müsait bir ortamda değilim diyorsanız whatsapp üzerinden yazın, whatsapp'dan gelen sorularınıza en kısa zamanda cevap veriyoruz.

Kızlık zarı nedir?

Bekaret zarı yani kızlık zarının ne olup olmadığını siz biliyor olabilirsiniz, ama her gün birçok hasta bizi arayarak kızlık zarı nedir diye sual yöneltiyor, o yüzden ben de bu tanımsal bilgileri eklemek istedim. Kızlık zarı kadın genital organlarının dışa açılan kapısı vajinada , yaklaşık bir santim kadar içeride bulunan anatomik bir oluşumdur. Kızlık zarı ne işe yarar diye merak ediyorsanız onu da hemen ilave etmek isterim, himen yani kızlık zarı dış ortamdan gelecek mikroorganizmaları ve diğer fiziki etkenleri engelleme amacıyla oraya konmuştur, görevi rahmi bu etkenlerden uzak tutmaktır. İlk cinsel ilişkide bozularak vajinayı dış ortama bağlar ve artık iyileşmesi ancak isteğe bağlı olarak kızlık zarı dikimi yapılırsa yeniden kanama potansiyeli olan kızlık zarı haline gelebilir.

Kızlık zarı ne zaman oluşur ?

Merak ettiğiniz sorular arasında kızlık zarı ne zaman oluşur varsa, bu paragrafı dikkatle okumanızı tavsiye ederim . Kızlık zarının oluşum evreleri anne karnında başlar, öncelikle embriyolojik hayatta kızlık zarı taslak şeklinde ortaya çıkar ve takip eden fetal hayatta kızlık zarı vajina girişinde tam olarak teşekkür eder. Yeni dünyaya gelen her kız çocuğunda kızlık zarı vardır, ergenlik çağında ise dış genital organlar ile birlikte kızlık zarı da gelişir  ve daha belirgin bir hale gelir.

İlişkiye girmeden kızlık zarı bozulur mu ?


Evlilik öncesi karşı cinsle yaşanan birçok yakınlaşmada henüz nikahlı olmadığı için kızlık zarına zarar vermeden tam birleşme içermeyen cinsel iletişim sıklıkla kurulur, genellikle sürtünme şeklinde ön sevişme tarzında gerçekleşen cinsel hareketler esnasında olay biraz abartılırsa kızlık zarı bozulabilir, dolayısıyla bizi arayanları ilişkiye girmeden kızlık zarı bozulur mu diye soranlara evet bozulur, bozulabilir, cevabını veriyorum. Tam birleşme olmadan sürtünme şeklindeki ön sevişmede kızlık zarı üzerinden birkaç damlalık bir kanama meydana gelirse kızlık zarı yırtılmasa bile büzüşmeden ötürü gerileyerek vajinaya girişi açabilir, dolayısıyla evlilikte yani gerdek gecesindeki tam birleşmeli cinsel ilişkide kan gelme ihtimali oldukça azalır, halk arasında kızlık zarı bir kere kanar deyimi büyük ölçüde doğrudur.

Kızlık zarı doğuştan mıdır ?

Birçok hastamız kızlık zarının sonradan teşekkür ettiğini, yani sonradan vajina girişinde ortaya çıktığını düşünür, özellikle de ergenlik döneminde adet görmeye başlandığı vakitlerde kızlık zarında ortaya çıktığı düşünülür, ama bu tamamen yanlıştır. Daha önceki paragraflarda da anlattığım gibi kızlık zarı doğuştan mıdır sorusunun cevabı evet olacaktır. Embriyolojik hayata kadar dayanan kızlık zarı gelişimi bebek doğmadan önce tamamlanmış durumdadır.

Kızlık zarının şekli

Birçok genç bayan telefonla arayarak kendi kızlık zarı şekillerini bize sormaktadır, tabii ki zar muayenesi yapmadan da cevap vermek mümkün değildir, zira birçok kadın da kızlık zarı şekilleri farklı olabilir, en sık rastlanan kızlık zarı şekilleri ortada tek delikli annüler kızlık zarıdır, üzerinde birçok minik deliği olan elek şeklinde yani kribriform kızlık zarı, hilal şeklinde kızlık zarı, ortasında köprüleşen bir oluşum olan septal kızlık zarı, ortada geniş bir deli olan esnek kızlık zarı ve kızlık zarının hiç olmaması durumu şeklinde özetleyebilirim. Bunlar arasında en çok önem arz eden , üzerinde durulan esnek kızlık zarı, yapı olarak ortada tek delikli yani annüler kızlık zarının bir varyasyonudur, ortadaki delik olması gerekenler çok daha büyüktür, dolayısıyla penis bu delik üzerinden vajinaya ulaşır, kızlık zarı tam olarak yırtılmaz, fakat içten ayrışma şeklinde bekaret bozulur, dolayısıyla kızlık zarı muayenesini yansıyan cinsel ilişki ortaya çıkar. Dikkatli bir jinekolog esnek kızlık zarı ile cinsel ilişkiye girip girmediğini net olarak anlayabilir.

Kızlık zarının bozulma belirtileri

Tam birleşme içeren cinsel ilişkilerde kızlık zarı mutlaka bozulur, dolayısıyla tam birleşme yaşadıysanız kızlık zarının bozulma belirtileri araştırmasını gerek bile yoktur, mutlaka bozulmuştur , hata esnek kızlık zarıyla yaşanandan tam birleşmeli ilişkilerde bile kızlık zarında yırtılma veya kanama olmasa bile içten ayrışma şeklinde kızlık zarı bozulması gerçekleşecektir, ve kızlık zarı muayenesinde bulgu oluşturacaktır. Çok sual edilen kızlık zarı bozma belirtilerine gelince en önemli bulgu cinsel ilişki veya sürtünme şeklindeki ön sevişmede ortaya çıkan kızlık zarı kanıdır, bu kanama birkaç damla da olabilir çok daha yüksek miktarda olabilir, zaman olarak da bir kaç dakikada, bir kaç güne kadar uzayan zaman surelerini söz konusu olabilir. Zar kanaması dışında diğer bulgular kasıklara vuran çekilme ağrıları, vajina girişindeki yanma hissidir, özellikle cinsel ilişki sonrası yapılan banyo ve duş aktivitelerinde vajina girişinde yanma çok sık rastlanır, kızlık zarı bozulduktan sonra hastanın kendi dış genital organlarını elle kontrol etmesi durumunda dış ortamdan vajinaya ulaşım söz konusudur.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi tam birleşme cinsel ilişkilerde kızlık zarı kesinlikle bozulur, bunun herhangi bir istisnası yoktur, ama tam birleşme içermeyen sürtünme şeklindeki sevişmeler ve mastürbasyon esnasında parmakla kızlık zarı bozulma şüphelerinde ve bacak arasına denk gelen delici travmalarda, kızlık zarının bozulup bozulmadığını nasıl anlarız diye merak ediyorsanız okumaya devam edin, kızlık zarının bozulduğunu gösteren en önemli bulgu kanamadır, birkaç damla lık kızlık zarı kanaması bile bu konudaki ihtimalleri oldukça yükseltir, bunun dışında kasıklara vuran ağrı, vajina girişinde yanma hissi, kızlık zarı bölgesindeki ortaya çıkan boşluk veya delik, kızlık zarının bozulmuş olduğunu düşündüren diğer bulgulardır.

Kızlık zarı dikimi

Bozulma sebebi ne olursa olsun, aradan ne kadar vakit geçerse geçsin her türlü kızlık zarı dikilerek normal kanama potansiyeli olan kızlık zarını çevrilebilir, gerek ülkemizde gerek birçok ülkede güncel zamanda en popüler kızlık zarı dikimi metodu, kalıcı kızlık zarı dikimi flep yönteminde, vajina duvarından ince bir tabaka kaldırılarak kızlık zarı bölgesine dikilir, dolayısıyla kan damarlarının kızlık zarı içerisindeki dolaşımı devam eder, bir aradan yıllar bile geçse cinsel ilişkiye girildiğinde büyük oranda kızlık zarı kanaması ortaya çıkar, daha henüz flep yöntemi icat edilmeden önce, bundan bir asır öncesi bile geçici kızlık zarı dikimi denilen günümüzde demode olmuş yöntem uygulanırdı, geçici kızlık zarı dikimi kalıcı göre çok daha basit bir yöntemdir ve kısa sürer, daha önceden yırtılmış olan kızlık zarı kanatları birbirine dikilir, ama kızlık zarı dokusunun iyileşme özelliği olmadığı için bu dikişler kaynamaz, yapılan işlemin fazla 10 gün dayanır, 10 gün sonra eğer hala cinsel ilişkiye girmediyseniz bekaretiniz kendiliğinden bozulacaktır, oysa ki kalıcı kızlık zarı dikiminde bu süre sınırsızdır, 2019 yılı rayiçlerine göre ağustos ayı başında İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatı yaklaşık şukadar lira civarıdır diyemeyiz sitelere fiyat yazılmaz, maddi değerleri direkt olarak buraya yazamıyorum, ama telefonla arayarak güncel zar diktirme ücretlerimizi öğrenebilirsiniz veya whatsapp üzerinden yazarak fiyat listemiz isteyebilirsiniz.Jinekolog operatör dr Turgay Karakaya 
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı 
İncirli caddesi numara 9 kat 2 ceylan apartmanı Bakırköy İstanbul 
( kemerburgaz üniversitesi yanı ) 
0212 227 55 19 
0532 221 30 07 
0542 2 15 72 74 whatsapp

Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yaşta kızlık zarı yırtılır mı ?

Kızlık zarı dikimi

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.