Kızlık zarı dikimi ne kadar sürede iyileşir ?

Bekaret tamir ameliyatları jinekolojide en mahrem operasyonlardandır ve hasta böyle bir ameliyat geçirdiğini gizli tutmak durumunda kalır, ayrıca iyileşme sürecide mümkün olduğunca sorunsuz olmak zorundadır zira zar dikimi yapılan hasta çalışma hayatına ve sosyal yaşantısına kesintisiz devam etmelidir. İşte bu yüzden genç bayanlar ön araştırma safhasında İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak kızlık zarı dikimi ne kadar sürede iyileşir diye sorarlar. Öncelikle geçici kızlık zarı dikimi yaptırdıysanız herhangi bir iyileşme dönemi olmayacağını zikredelim, yani himenoplasti ameliyatı sonrası aynı gün bile ilişkiye girebilirsiniz ve en fazla 10 gün süreniz vardır. Ama hastalarımızın %90'ı tarafınca tercih edilen flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı yaptırırsanız;
1- ilk 1 ay cinsel ilişkiye giremezsiniz,
2-  ilk hafta günde bir kez antiseptik ilaç sürmeniz ve ağızdan antibiyotik içmeniz önlem açısından gerekir,
3-ilk 2 hafta aşırı bacak açmayı gerektiren haraketlerden kaçınmalısınız,
4- ilk 3 hafta denize ve havuza giremezsiniz,
5- ilk 1 ay bisiklet süremezsiniz

Kızlık zarı kaç yaşında oluşur ?

Kızlık zarı yani himen diğer organ taslakları ile birlikte embriyolojik yaşantıda ilk üç ayın sonunda kendini göstermeye başlar, yani kızlık zarı kaç yaşında oluşur diyenlere yenidoğan kız bebekte bile kızlık zarı mevcuttur diyoruz. Ergenlik çağı öncesi vajina çok küçük ve dardır labiumlar tarafınca sıkı sıkıya örtülür dolayısı ile kızlık zarı çok daha korunaklı bir durumdadır, ama ilk adet ile başlayan ergenlik döneminde vajina orijinal boyutuna gelir , labiumlar yanlara gelişir ve kızlık zarı ön plana yaklaşır, dıştan gelecek fiziki etkenlere daha açık hale gelir.

Kızlık zarı dikimi

Kadın hastalıkları tıp branşında nerdeyse kürtaj kadar çok yapılan kızlık zarı dikimi tıp literetüründe himenoplasti ameliyatı olarak anılır. Çok eski zamanlardan beri yapılagelen bekaret tamiri operasyonları günümüzde modern jinekolojide genel olarak iki farklı metodla gerçekleştirilir. Genç bayanlar arasında çok popüler olan ve adeta bakireliğe geri dönüş olarak görülen flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girmek için sonsuz zamanınız olur, ayrıca flep metodu zar diktirirken vajina daraltma veya labioplasti gibi ilave ameliyatlarıda aynı seansta yaptırabilirsiniz. Diğer himenoplasti ameliyatıda geçici kızlık zarı dikimidir, operasyondan hemen sonra bile cinsel ilişkiye girmek mümkündür, iyileşme süresi yoktur, ama en fazla 10 gün dayanır.

Kızlık zarı dikimi ücreti İstanbul

2019 senesi için konuşmak gerekirse himenoplasti yani kızlık zarı dikimi ücreti İstanbul Avrupa yakasında yaklaşık olarak .....tl civarıdır. Ülkemizde ve Avrupa'da en iyi kızlık zarı dikimi yapılan şehir olarak İstanbul büyük bir şöhrete sahiptir. Zar dikim fiyatları açısından en ucuz olan geçici kızlık zarı tamiridir, buna karşılık en çok tercih edilen flep metodu kalıcı kızlık zarı dikimi ise az daha pahalıdır. Vajina daraltma ameliyatı ve/veya labioplasti ameliyatınıda aynı seansta isterseniz cebinizden çıkacak maliyet artacaktır.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yaşta kızlık zarı yırtılır mı ?

Kızlık zarı kaç yaşında oluşur ?

Kızlık zarı dikimi

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.