18 yaş altı kızlık zarı dikimi

18 yaş altı kızlık zarı dikimi yapılabilir mi, reşit olmayan bayanlara cerrahi müdahale yapmak için izin gerekir mi, ameliyat olmayıpta sadece kızlık zarı muayenesi yaptırsam yine anne veya babamın imzası gerekir mi, kızlık zarı dikimi için herhangi bir resmi daireden kağıt getirmek gerekir mi ? diye kafanız karıştı ise merak etmeyin tüm soruları bu yazımızda yanıtlıyorum. Bekaret konusu filmlere konu olup genelde adliye ve polis ile ilişkilendirildiği için insanlar genital estetik ameliyatlardan sadece biri olan himenoplasti ameliyatı için bile acaba mahkeme kararı, savcılıktak kağıt falan ihtiyaç olur mu diye endişe ediyorular, aslında sizin yaptıracağınız bu ameliyat hiçbir kamu kurumunu enterese etmez deyip çıkmak lazım ama detay verelim yinede : İnsan üzerine uygulanacak olan tüm teşhis ve tedavi yöntemlerinde hastanın onayı gerektiği mantığa uygun zaten ama 18 yaşını ay ve gün olarak doldurmamış bir bayanın muayene edilmesi ve/veya ameliyat edilmesi için kendisinden rıza almak yeterli olmamaktadır, yasalar önünde çocuk olarak görüldüğü için anne veya babasının kimlik fotokopisinin altına kızım ...nın kızlık zarı ameliyatı olmasına izin veriyorum gibi bir izin kağıdı hazırlanıp yanında getirmesi veya anne veya babası ile birlikte teşrif etmesi gerekir.

Erişkin yaşa yakın çocuklarda anne veya baba izni ile ameliyat yapılmasında bir alt sınır vardır , kanunlarımıza göre üreme kanalını ilgilendiren ameliyatlar için aile izni yapılabilecek yaş sınırı 16 dır, yani 16 yaşınızı ay ve gün olarak doldurduğunuzda ailenizin imzası ile , 18 yaşını doldurduğunuzda ise sadece kendi isteğinizle kızlık zarı dikimi ameliyatı yaptırabiliyorsunuz.

Kızlık zarı dikiminde cinsel olgunluğa ulaşmış olmak önemlidir, yani adet göremeye başlamamış bir kız çocuğunda kızlık zarı dikimi uygulanamaz, bu konuda çok talep geliyor, aileler çeşitli sebeplerle 16 yaşını doldurmamış kız çocukları için telefon ederek kızlık zarı dikimi yaptırmak istediklerini söylüyorlar ama bu hem yasal değil hemde cinsel olgunlaşmanın devam ettiği, tamamlanmadığı bir dönemde fiziki değişim olacağı için yapılan işlem ileri dönemlerde doğal olmayan vajina görünümlere sebebiyet verebilir, aslında sadece gelital estetik ameliyatlar değil tüm kozmetik amaçlı estetik operasyonlar için bu kural geçerlidir.

Kızlık zarı dikimi için ideal yaş kaçtır hocam diyenlerde oluyor ; 18 yaş ile 60 yaş arasında uygulanabilir, dolayısı ile gebe kalmak için ideal yaş kaçtır dendiğinde daha dar bir aralık verebilmemize rağmen kızlık zarı dikiminde yaş aralığı çok geniştir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Küçük yaşta kızlık zarı yırtılır mı ?

Kızlık zarı kaç yaşında oluşur ?

Kızlık zarı dikimi

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.